kimllier ESD5500E Electronic Engine Speed Controller Governor DC 12V 24V Generator Control Panel ESD5500
★★★★★ 4.5 88 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by chess2you.hr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
ESD5500E Electronic Engine Speed ControllerSpecification:Model: ESD5500EItem type: Electronic GovernorMaterial: IronPower supply voltage: DC 12V/24V(universal)Operating temperature Range: 40-85Relative humidity: 95Shock 20-100HZ 500mm/SecConnector:A-B: ActuatorC-D: Speed sensorE-F: BatteryG-J: Trimmer potentiometerG-M: Idle switchK-L: Speed controlCompatibility:ESD5500E engine speed controller replacement for GAC matched actuators (not replacement for ACB2000 electronic actuators)Package Includes:1 x ESD5500E Engine Speed Controller
  • Model: ESD5500E
  • Input Power Supply: 12 or 24V DC
  • Speed Range/Governor: 1K-7.5K Hz continuous
  • Actuator Current Range: Min 2.5 Amps, Max 10 Amps continuous
Voltage 462 Volts
Frequency 7500 Hz
Fuel Type electricity
Brand Name kimllier
Unit Count 1.0 Count
Engine Type Electric
Manufacturer kimllier
Model Number Does Not Apply
Power Source Battery Powered
Material Type iron
Current Rating 10 Amps
Additional Features 150
Included Components ESD5500E Engine Speed Controller
Ignition System Type Electronic
Item Dimensions L x W x H 7.08"L x 6.69"W x 1.96"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
88 ratings | 36 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (73)
4 stars
4% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (9)